Komfortní zóna, aneb stereotyp, který stojí za to prolomit

Komfortní zóna je životní prostor, ve kterém se cítíte dobře, bezpečně a nic vás nepřekvapí. Prostor, v němž žijete každý den stejně, neděje se nic nového, nerozvíjíte se, děláte činnosti, které musíte nebo které jste zvyklí dělat.

Pravděpodobně je ideální čas opustit svou zónu pohodlí a zažít něco nového. Nejenom, že se váš život stane více vzrušující a budete si mít o čem povídat se svými přáteli či partnerem, ale budete zároveň budovat své sebevědomí a zažijete nové věci, které vás obohatí.

komfortní zóna

Zde je 7 příznaků, které vám pomohou uvědomit si, že jste uvízli ve světě stereotypu.

 1. Nejste spokojeni a stále nevíte proč
  Vše kolem vás funguje jak má, ale vy cítíte, že potřebujte od života více. Jste protivní na své okolí a postrádáte hlubší význam života. Vaše mysl potřebuje něco jiného, možná nové zážitky, dobrodružství nebo výzvu.
 1. Pochybujete o sobě
  Neuvědomujete si své schopnosti a dovednosti, což vede k pochybování a negativním myšlenkám. Podceňujete se a nejste si jistí sami sebou. Možná byste byli nadšení, kdybyste našli spokojenost v rámci nové výzvy a tak si dokázali, co ve vás je.
 1. Stagnace
  Váš život se nikam nevyvíjí. Stojíte na místě a nezaznamenáváte žádný růst, což může být stresující. Stagnace se může týkat jakékoliv oblasti života – práce, partnerského vztahu či rozvoje osobnosti.
 1. Nevzpomenete si, kdy jste se naposledy pokusili o něco nového
  Stále děláte totéž, že si už ani nedokážete vzpomenout, kdy jste naposledy měli adrenalin v žilách. Máte rádi výzvy, ale stali se tak pohodlným člověkem, že dáváte přednost raději odpočinku a omezili jste se na činnosti, které dělat musíte.
 1. Zřídka navazujete rozhovor s cizími lidmi
  Nejste nadšení při představě, že se seznámíte s novými lidmi. Máte obavy, co si o vás budou myslet, bojíte se vyjádřit svůj názor.
 1. Říkáte „ne“ když musíte udělat něco nového
  Vše se vám zdá riskantní a nepohodlné. Pokud vás někdo poprosí o laskavost, která zahrnuje činnost, kterou neznáte, raději odmítnete. Máte strach z neznámých situací a přepadá vás úzkost při pomyšlení, že budete muset udělat něco nového. Nové úkoly se vám zdají být matoucí a vy byste je nejraději delegovali na někoho jiného, protože máte pocit, že to nezvládnete.
 1. Často prokrastinujete
  Všechno musí být perfektní, než začnete jednat. Nicméně, věci nejsou nikdy dokonalé, a tak pro jistotu nejednáte vůbec. Něco vás zdrží zpátky a nejste schopni nic dělat. Často se vymlouváte a stěžujete na špatné načasování a ostatní faktory a navíc čím dál raději používáte slova typu „kdyby“.

Uvědomění si, že potřebujete změnu, je první krok. Dalším krokem je zónu pohodlí opravdu opustit. Možná jste zde uvízli kvůli nedostatku sebevědomí, lenosti nebo ze strachu, že se vám ostatní budou posmívat, pokud budete dělat něco jiného než oni. Ze začátku to může být náročné a nepříjemné, ale pokud budete postupovat malými kroky, zvládnete to a z komfortní zóny vystoupíte. V tomto případě je nejdůležitější čas a vytrvalost. Tak přestaňte hledat výmluvy, že něco nejde, začněte hledat cesty, jak by to jít mohlo.

One Response

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.